Kult Bożego Miłosierdzia

dzierz2

Dzierżanowo i Rąkcice to jedne z najbardziej oddalonych od orszymowskiego kościoła miejscowości naszej parafii. Stąd pojawiające się od lat postulaty, by wybudować kaplicę ułatwiającą mieszkańcom udział w życiu religijnym. Zamiar został podjęty przez ks. Ksawerego Ziemieckiego, a ukończony przez jego następcę ks. Zygmunta Ignatowskiego. Staraniem obecnego proboszcza kaplica i jej otoczenie są stale rozbudowywane i upiększane.

Kaplica pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia w Dzierżanowie gromadzi na niedzielnych mszach świętych parafian z pobliskich wiosek. W Niedzielę Bożego Miłosierdzia obchodzony jest w niej odpust. Stale uzupełniane jest wyposażenie i wystrój kaplicy: otoczenie ołtarza, witraże, obrazy, figury i chorągwie oraz chór muzyczny. Dobudowany został przedsionek z dwuskrzydłowymi drzwiami i napisem "Jezu ufam Tobie". Upiększany jest również teren wokół. Powstało ogrodzenie, parking, utwardzono otoczenie kostką brukową. Ostatnio wokół kaplicy przeprowadzono prace odwadniające.

W lipcu 2012 roku w kaplicy miało miejsce uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej ziemiańskiej rodzinie Mieczkowskich, byłych właścicieli Dzierżanowa, których, jak głosi inskrypcja, "zawierucha wojenna 1939 - 45 pozbawiła gniazd rodzinnych". Tablicę ufundował pan Zbigniew Mieczkowski, potomek tego rodu, w czasie wojny żołnierz Dywizji Pancernej gen. Maczka, po wojnie zamieszkujący w Anglii.

dzierz1

20 października 2013 roku z kaplicy do dawnego parku dworskiego przeszła po mszy świętej procesja różańcowa zakończona uroczystym poświęceniem przez ks. Grzegorza Jendrzejewskiego figury Matki Bożej. Podczas uroczystości ponownie obecny był pan Zbigniew Mieczkowski. Figura została odrestaurowana nakładem pana Zygfryda Behrendta. Jak głosi tradycja, pochowani tu byli uczestnicy powstania styczniowego 1863 roku.

08 sierpnia 2019 roku, we wspomnienie św. Dominika, w kaplicy umieszczona została nowa nastawa ołtarzowa, ukazująca sakrament Eucharystii oraz Pokuty i Pojednania jako zdroje wypływające z Miłosiernego Serca Jezusowego. Obecnie na terenie przy świątyni powstają stacje dla nabożeństwa drogi światła.